FK SLAVOJ
VYŠEHRAD

Benešov / UMT, 14. 2. 2016, 11.00 hod.; 10 °C, polojasno
SEDMNÁCTÝ VYUČOVAL PÁTÉHO
V nedělním dopoledni jsme se sešli k poslednímu přípravnému utkání před zahájením jarní části soutěže. Bohužel ani tentokrát nebyla sestava optimální a při neúčasti opor Vojty Balaty a Kamila Kulhavého nás nečekal vůbec lehký zápas.
Hned 7. minuta zápasu předznamenala průběh utkání. Po individuální chybě při rozehrávce (a nebyla v tomto zápase bohužel jediná) hned střelci z Vyšehradu vyzkoušeli Pavla Šimáčka v brance. Ten se však nenechal překvapit a efektní rybičkou bez problémů likviduje. Již o minuty později jsme rozehrávali trestný kop proti brance soupeře, ale střela Míly Klauze, která mířila mezi tyče, neměla dostatečnou razanci, a i když s problémy ji brankář Vyšehradu chytá. Máme zatím malinko více ze hry a potvrzujeme to i v 18. minutě, kdy David Pešta vysunul Vojtu Přitasila, ten přihrál do velice slibné šance Štěpánovi Koreckému, který ale zbytečně prudkou ranou překopává branku soupeře. Soupeř nás postupně zatlačuje a po rohu ve 22. minutě si nešťastně do vlastní branky srazil míč Kuba Melichar - 0:1.
Naši hráči, jako by ani nechtěli hrát. Často kazíme a většina hráčů si neplní taktické úkoly dané trenérem. Další šanci soupeře likviduje Pavel Šimáček a o chvilku později se včas vrátil Kuba Melichar a odkopl míč do bezpečí. Ve 43. minutě naší další individuální chybu v obraně trestá soupeř samostatným únikem. První střelu ještě Pavel Šimáček vyráží, ale na následné doklepnutí již nemůže reagovat - 0:2. Ihned po rozehrávce se do naší slibné šance dostal Míla Klauz, ale jeho střela minula tyčku soupeřovi branky.
Začátek druhého poločasu obraz hry moc nezměnil. Soupeř dává šanci vyniknout našemu brankáři až do 56. minuty. Znovu již několikátá chyba v obraně a soupeřův útočník zvyšuje na 0:3. Konečně se trošku snažíme hrát. Oživení v útoku přinesl Zdenda Hašek. Nejprve Klauz poslal centr na Vojtu Přitasila, ten přihrál právě na Haška, ale ten nedokázal šanci proměnit. V 66. minutě rozehrává trestný kop Vojta Přitasil a jeho prudká přízemní střela končí za zády brankáře - 1:3.
O chvilku později se Hašek přeměnil na nahrávače a zpětnou přihrávkou uvolnil Přitasila - ten ale střílí těsně vedle. V 76. minutě se do rychlého uniku dostal Míla Klauz, ale jeho přihrávku na hranici malého vápna Zdenda Hašek minul. Do konce zápasu se již nic význačnějšího neodehrálo a tak zápas skončil naší další porážkou.
Doufejme, že si to v pátek v mistráku vynahradíme
autor: Miloslav Klauz, st.

Jak to viděl soupeř:
V posledním přátelském střetnutí v neděli 14. února změřila naše U19 síly s Benešovem, tedy soupeřem z téže mistrovské soutěže, a zvítězila na jeho hřišti 3:1.
Trenéři Jiří Hruška s Janem Křemenem se tentokrát museli obejít bez dvou hráčů: Václava Haška stále trápí zranění, zatímco Milan Ljubinkovič zůstal doma kvůli nemoci. V souboji pátého se sedmnáctým týmem tabulky (Benešov získal na podzim o 19 bodů víc než naše devatenáctka) se hrál zejména v prvním poločase velmi slušný fotbal a za delší konec tahali mladí fotbalisté Vyšehradu.
V polovině první půle po rohovém kopu a spolupráci Rodiny s Janouškem si dal Benešov vlastní gól: 0:1. Tři minuty před poločasem po Puschově centru vystřelil Janoušek, brankář domácích míč vyrazil a Šíma ho doklepl do brány: 0:2.
Deset minut po změně stran po přihrávce od Junka utekl Janoušek a zvýšil na 0:3. Pak už tým Vyšehradu přece jen trochu polevil. V polovině druhé půle snížili domácí z trestného kopu na 1:3 a potom měli ještě čtyři čisté gólové příležitosti, žádnou z nich ale už nevyužili. První poločas odchytal za náš tým Pepa Dvořák, druhý potom Martin Čihák.

SESTAVA:
Šimáček - D. Pešta (60. Říha), Melichar, Obdržal, Říha (56. L. Dvořák) - Hašek, Filip, Rozsypal - Přitasil, Klauz - Korecký (46. Konopiský) - V. Pešta (nenastoupil)
Branky:
22. VYŠ (vlastní - Melichar) - 0:1; 43.VYŠ - 0:2; 55. VYŠ - 0:3; 66. Přitasil (Rozsypal) - 1:3

HERNĚ JSME BYLI LEPŠÍ
V pěkném nedělním poledni nás přivítal další soupeř z naší skupiny 1. dorostenecké ligy, FK Meteor Praha VIII.
Od samotného začátku bylo vidět, že se v přátelském utkání setkávají dvě mužstva z čela tabulky, a že zimní příprava se blíží ke svému konci. Oba soupeři se do sebe pustili a od úvodu se bylo na co koukat. Již v 5. minutě musel závar před naší brankou řešit, dnes v dobré formě hrající náš brankář Pavel Šimáček. O dvě minuty později poslal chytrý míč za obranu Kamil Kulhavý, ale Míla Klauz ve sprinterském souboji zakončil vedle. Na druhé straně zase rychlý únik soupeřova útočníka zastavuje Mirek Obdržal. Ve 12. minutě zahrává přímý kop z velké dálky Kamil Kulhavý, ve vápně se k zakončení dostal náš stoper Kuba Melichar, ale brankář soupeře reflexivně vyrazil a pokazil nám tak radost. Jen chvilku se odehrávala bitva uprostřed hřiště, když David Pešta vysunul do první šance Vojtu Přitasila, který se svou dravostí dostal až před brankáře domácích, ale bohužel zakončil jen do jeho těla. Pravidlo nedáš dostaneš se opět potvrdilo. Po sérii rohových kopů proti naší brance se nakonec domácí prosadili a hlavou otvírají účet zápasu.
Ve 29. minutě se opět dostal do šance Vojta Přitasil, ale bohužel ani tentokrát neproměňuje. V naší hře se objevovalo několik chyb a jednu z nich potrestal soupeř ve 31. minutě, kdy se sám před Pavlem Šimáčkem objevil útočník domácích a v klidu zvýšil na 2 – 0.  Těsně před koncem poločasu se osvědčila spolupráce Kamila KulhavéhoMílou Klauzem. Kamil vyslal Mílu opět do rychlého protiútoku, ten přenesl hru na druhou stranu, ale Vojta Přitasil dnes neměl svůj den a zakončení opět nevyšlo.
Do druhého poločasu jsme nastoupili v pozměněné sestavě, ale dlužno říci, že hra ani nadále nebyla špatná a byli jsme Meteoru minimálně vyrovnaným soupeřem a v některých okamžicích, jsme jej i přehrávali. Velice dobře hrál na pravé straně Tomáš Říha. Nejprve se pokusil o průnik po své straně, ale přihrávka na Mílu Klauze mu nevyšla. O chvilku později akci zopakoval a po ose Říha – Klauz – Korecký – Vavrek, posledně jmenovaný zakončil a snížil stav na 2 – 1.
Máme sice více ze hry a i naše kombinace je lepší než soupeře, ale k pořádnému zakončení se nemůžeme dostat. Naopak, je to soupeř, který prudkou střelou nechává vyniknout našeho Pavla Šimáčka, který jeho střelu bravurně chytá.  Znovu svoje kvality v tomto zápase potvrdil v 85. minutě, kdy reflexivně vyráží střelu z těsné blízkosti vedle branky. Bohužel v 87. minutě opět po chybě v obraně nemá šanci proti osamocenému soupeřovu útočníkovi. 3 – 1.
Sice jsme utrpěli další porážku v přípravě, ale hra, rozhodně nebyla špatná a výsledek neodpovídá (alespoň podle mě) naší předvedené hře.  A s radostí soupeři z Meteoru v jarní části soutěže porážku oplatíme.
Miloslav Klauz st.
SESTAVA
:
1.poločas:
Šimáček - D. Pešta, Hašek, Melichar, Obdržal - Kulhavý, Filip, Rozsypal - Přitasil, Klauz - Konopiský
2.poločas:
Šimáček - V. Pešta, Obdržal, Melichar, L. Dvořák - Konopiský (67. Kulhavý), Filip (67. Rozsypal) - Říha, Vavrek - Koreckký
Branky:
21. (MET) - 1:0; 31 . (MET) - 2:0; 61. Vavrek (Říha, Klauz) - 2:1; 86. (MET) - 3:1

ROZHODLY NAŠE INDIVIDUÁLNÍ CHYBY
Přestože jsme i ve čtvrtém utkání vysoko prohráli, naše hra už chvílemi nesla prvky zlepšení. Troufnu si říci, že prvních 10 minut jsme dokonce měli ve své moci, předváděli hezké kombinační akce a byli nebezpečnější než náš soupeř. Ke vstřelení branky ale tato naše snaha nevedla.
Všechny naše obdržené góly vznikly po individuálních chybách jenotlivců:
10. minuta: oba naši stopeři (Jakub Melichar a Zdeněk Hašek) si vedli velice laxně a podcenili centr z levé strany, který mezi nimi proklouznul jak nůž máslem až ke zcela volnému hráči, jenž mohl v naprostém klidu skórovat - 1:0
29. minuta: po rohovém kopu následovala tvrdá střela pod břevno, se kterou si skvěle poradil náš golman Denis Dvořák, ale na dorážku opět zcela osamoceného (!!!) útočníka už nestačil - 2:0
44. minuta: gól do šatny po hrubé chybě Filipa Linharta při rozehrávce - poté už šel útočník Dukly zcela osamocen proti našemu brankáři a nedal mu šanci - 3:0
A to ještě rozhodčí neuznal v 36. minutě Dukle krásnou branku po rohu, kterou vsítil domácí útočník hlavou "angličanem". V době střely měl kolem sebe asi 2m místa.....
Po našem vystřídání ve 2. půli Dukla vystřídala rovněž (asi 10 hráčů) a začala nás "pěkně dusit". Hlavně jejich velice rychlý přechod do útoku byl pro nás velmi tvrdým oříškem. Gólově se domácí prosadili už ale jenom jedenkrát v 63. minutě po pěkné akci a vyšachování naší obrany.
Naše mužstvo si za celý 2. poločas vypracovalo pouhé 2 šance: v 60. minutě to byla dvojice Miroslav Obdržal - Kamil Kulhavý, kdy druhý jmenovaný v dobré pozici mířil pouze do golmana a totéž předvedl v 73. minutě znovu M. Obdržal. To bylo z naší strany vše....
SESTAVA
:
(hráči střídáni na různých postech)
D. Dvořák - D. Pešta, Hašek, Melichar, Linhart - Kulhavý, Filip, Pohorský - Říha, Obdržal - Korecký - V. Pešta, L. Dvořák, Vavrek (nenastoupil)

Ve druhém poločase se na hřišti objevili
Vladimír Pešta (vlevo) a Ladislav Dvořák (vpravo)

PROTI VIKTORCE V PLNÉ SÍLE TO MOC NEŠLO
Na zasněžené a tím pádem velice kluzké hrací ploše se dnes utkala mužstva, která po podzimní části soutěže sousedí v tabulce na 5. a 6. místě (5. BENE - 39, 6. ŽIŽKOV - 37). Mělo tedy jít o velmi vyrovnaný duel. Nic takového se ale dnes vůbec nekonalo.
Důvod byl prostý: zatímco hosté nastoupili v nejsilnější možné sestavě (jak jsem zjistil o přestávce), nám z různých důvodů chybělo 5 klíčových hráčů základní sestavy, čímž jsme se jednoznačně dostali do pozice outsidera.
A opravdu to tak na hřišti od úvodního hvizdu rozhodčího vypadalo. Viktorka nás sevřela "do kleští" a jeden útok za druhým se valil na naši branku. Ve 4. minutě jsme kapitulovali poprvé, když zřejmě nejlepší hráč hostí Dračko (9) překonal našeho brankáře střelou mezi nohy a zařídil tak hostům vedení. O 5 minut později tentýž hráč z blízkosti pálil k tyči, ale Denis Dvořák skvěle reflexivně odvrátil na rohový kop.
Hráči ze Žižkova nás v těchto chvílích jednoznačně přehrávali a naše mužstvo poprvé vážněji zahrozilo až ve 25. minutě, kdy po dlouhém autovém vhazování Davida Filipa Kamil Kulhavý hlavičkou mířil těsně na Šrámkovu branku. Ve 30. minutě pro změnu udeřili hosté a jejich velmi pohledná kombinační akce skončila na naší levé tyči, když náš golman již byl překonán.
V těchto chvílích se nám tochu podařilo hru vyrovnat a výsledkem byla v 33. minutě pěkná střela z dálky, kterou vypálil David Pešta, ale brankář hostí Šrámek, i když s potížemi, dokázal tuto "jedovku" odvrátit na roh.
O minutu později se skóre v 1. poločase měnilo podruhé: individuální chybu Vojty Vavreka potrestal (kdo jiný než) Dračko na jehož přesnou střelu k tyči neměl Denis Dvořák nárok - 0:2. V úplném závěru poločasu se hostům ještě jednou podařilo trefit naši tyč.
Ve 2. poločase, už v 51. minutě, hosté znovu navršovali skóre po rychlém brejku. Tady se možná Viktoriáni trochu uspokojili, což znamenalo že přepustili iniciativu (na cca 15 minut) našemu mužstvu. Vyplynuly z toho dvě slibné šance Milana Zamrzly a Lukáše Maršouna, bohužel obě střely skončily mimo branku. Skórovat se nám podařilo až v 68. minutě, kdy Kamil Kulhavý uvolnil Petra Pohorského, který tak vsítil náš, alespoň čestný a jediný, gól.
Hosté tedy opět zabrali a v 76. minutě z toho byl čtvrtý gól v naší síti. Mohlo jich být ještě víc, ale Denis 2x (v 78. minutě napravil hrubku A. Konopiského a v 85. minutě zlikvidoval brejk hned 2 žižkovských útočníků) skvěle zasáhnul a zabránil tak ještě většímu debaklu.
NIC SE STÁLE NEDĚJE - vzpomeňte na letní přípravu, jaký jsme dostávali "dardy" a jak to pak vypadalo v lize! Tak za týden proti Táborsku!

SESTAVA:
hráči byli střídáni po 30 minutách na různých postech

Dvořák - D. Pešta, Hašek, Konopiský, Linhart - Kulhavý, Filip, Pohorský - Přitasil, Zamrzla - Korecký - Maršoun, Vavrek, V. Pešta
Branky:
4. ŽIŽ - 0:1; 44. ŽIŽ - 0:2; 51. ŽIŽ - 0:3; 68. Pohorský (Kulhavý) - 1:3; 76. ŽIŽ - 1:4

DRUHÝ POLOČAS JSME NEZVLÁDLI
Trenér Matoušek v zápase prostřídal hrače na různých postech po 30. minutách, takže se mu hráči předvedli i na jiných postech, než na kterých normálně hrají. V prvním poločase byli naši hráči technicky lepší, více na míči, ve druhé půli byli jasně důraznější domácí, kteří dokázali svoji převahu přetavit ve 4 góly a zcela tím otočit výsledek zápasu.
Důležité minuty podle vedoucího Karla Králíčka:
I. poločas:
3. min. - únik Zamrzly po pravé straně zakončen střelou doprostřed branky domácích
6. min. - střela Filipa mimo branku
10. min. - důrazné napadání domácích hráčů Koreckým a Zamrzlou, z čehož vyplynula situace, kdy do prázdné branky doráží Milan Zamrzla - 0:1
15. min. - aktivní Zamrzla se dostal opět do šance po úniku Pohorského, ale přestřelil
19. min. - závar před naší brankou - domácí však nebyli v koncovce úspěšní
26. min. - nejhezčí akce zápasu – Pohorský přenesl dlouhým pasem míč na Vl. Peštu, ten ostrým centrem našel Štěpána Koreckého, který nekompromisně skóroval - 0:2
II. poločas:
51. min. - Filip nedovoleně zastavil hráče domácích. Následovala správně nařízená penalta, kdy golman Dvořák sice vystihl směr a na míč si sáhl, nicméně ten prošel za brankovou čáru – 1:2
63. min. - domácí zahrávali rohový kop a jejich naprosto volný a nepokrytý hráč pohodlně skóruje – 2:2
72 .min. - naše chyba při rozehrávce, míče se zmocnili domácí a jejich střela z hranice velkého vápna skončila v naší brance u pravé tyče - 3:2
84. min. - individuální chyba Konopiského byla ihned potrestána domácími - 4:2
SESTAVA:
D. Dvořák, Šimáček - Čáp, V. Pešta, D. Pešta, L. Dvořák, ,Hašek, Filip, Konopiský, Kulhavý, Říha, Linhart, Korecký, Vavrek, Pohorský, Zamrzla
Branky:
10 .Zamrzla (Korecký) - 0:1; 26. Korecký (V. Pešta, Pohorský) - 0:2; 51. PIS (P) - 1:2; 63. PIS - 2:2; 72. PIS - 3:2; 84. PIS - 4:2